Bank of America: iPhony vyráběné v USA by se prodražily o 90 %
Přesun výroby iPhonů z Číny do Spojených států by mohl zvýšit výrobní náklady až o 90 %, varovali ve středu analytici Bank of America (prostřednictvím agentury Bloomberg).
Podle analytiků BofA vedených Wamsi Mohanem je přesun montáže iPhonů do Ameriky technicky možný, nicméně by dramaticky zvýšil výrobní náklady a způsobil logistické komplikace.
„Náklady na iPhone se mohou zvýšit o 25 % čistě kvůli vyšším nákladům na pracovní sílu v USA,“ napsali analytici ve zprávě klientům. Vysvětlili, že i kdyby Apple našel pro finální montáž domácí pracovníky, „značná část“ komponentů iPhonu by se stále musela vyrábět v Číně a dovážet do Států.
Za předpokladu, že Apple bude čelit recipročním clům na tyto dovážené komponenty, celkové výrobní náklady by se mohly zvýšit o 90 % nebo více, odhadli analytici.
Analýza navazuje na prohlášení prezidenta Trumpa z počátku tohoto týdne, který označil výrobu společnosti Apple v Číně za „neudržitelnou“. Podle tiskové mluvčí Bílého domu Karoline Leavittové Trump „rozhodně“ věří, že by Apple mohl vyrábět iPhony ve Spojených státech. Během nedávného brífinku pro média Leavittová uvedla, že prezident věří, že „máme pracovní sílu, máme pracovní sílu, máme zdroje, abychom to zvládli“.
Trumpova agresivní obchodní politika ve středu vyčlenila Čínu, když na 90 dní pozastavila reciproční cla na 185 zemí, ale zvýšila cla na čínský dovoz na 125 %. V reakci na to Čína zavedla 84% odvetná cla na americké zboží. Je stále obtížnější odhadnout, kam se bude vyvíjet vzájemný střet.
Nejistota způsobená obchodní válkou oslabila akcie společnosti Apple, které od Trumpova oznámení cel z 2. dubna klesly o 14 %, což vedlo k poklesu tržní kapitalizace o přibližně 479 miliard dolarů. Navzdory nedávnému 10% oživení zůstávají akcie společnosti Apple od počátku roku v poklesu o 23 %.
Aby byla montáž v USA pro Apple ekonomicky životaschopná, potřebovala by podle Mohana společnost zrušit cla na komponenty a podsestavy vyráběné mimo zemi. To se však podle něj pravděpodobně nestane.
„Pokud nebude jasné, jak trvalá nová cla jsou, neočekáváme, že by Apple podnikl krok k přesunu výroby do USA,“ uvedl Mohan. Místo toho předpokládá, že Apple bude „pokračovat v diverzifikaci svého dodavatelského řetězce a také zvýší výrobu iPhonů v jiných zemích, například v Indii“.
Společnost Apple se oficiálně nevyjádřila k tomu, jak hodlá řešit současnou celní situaci. Apple bude muset platit 125% clo na veškeré zboží pocházející z Číny do Spojených států, ale může dovážet zařízení z jiných zemí, jako je Indie, Tchaj-wan a Vietnam, za nižší 10% sazbu.
Poznámka: Vzhledem k politické či společenské povaze diskuse k tomuto tématu je diskusní vlákno umístěno v našem fóru Politické zprávy. Všichni členové fóra a návštěvníci stránek mohou toto vlákno číst a sledovat, ale přispívání je omezeno na členy fóra s alespoň 100 příspěvky.
Mohlo by vás také zajímat: